Art Is Who We Are.
Artists Are Who We Live For.

More than 360 artists flock to South Florida each year showcase their talents alongside Biscayne Bay. Spanning across 15 mediums and ranging from classic and contemporary to the unconventional and eccentric, it’s no surprise the Coconut Grove Arts Festival’s creative variety has made it among the top fine arts outdoor festivals in the nation.

This year’s artists were selected by an extremely eclectic and talented group of jurors. We are so lucky to have these jurors in our corner including Doris I. Meltzer, Terry Kaplan, Cathy Allsman, Ph.D., Miguel Rodez, Michael Gray, and Pablo Cano.

View the 2019 Best of the Best Award Winners List
 
Agnieszka Winograd

Agnieszka Winograd

Jewelry & Metalwork
556
Alberto Chailosky
/ 2020 Participant, Artist

Alberto Chailosky

2D Mixed Media
439
Alexis Barbeau

Alexis Barbeau

Jewelry & Metalwork
587
Altrise Anderson

Altrise Anderson

New & Emerging Artist
652
Amanda McLenon
/ 2020 Participant, Artist

Amanda McLenon

Painting
237
Amber Anne Palo

Amber Anne Palo

3D Mixed Media
577
Amy & Jeff Dallas
/ 2020 Participant

Amy & Jeff Dallas

3D Mixed Media
440
Ana Hefco

Ana Hefco

2D Mixed Media
305
Andres Arango
/ 2020 Participant, Artist

Andres Arango

Fiber
723
Andrew Borom

Andrew Borom

Photography
813
Andrew Madvin

Andrew Madvin

Glass
416-417
Angela Welti

Angela Welti

Jewelry & Metalwork
508
Anne London

Anne London

Printmaking & Drawing
557-558
Annette Poitau

Annette Poitau

Painting
555
Ashley Heitzman

Ashley Heitzman

Jewelry & Metalwork
603
Barbara & Rick Umbel

Barbara & Rick Umbel

Jewelry & Metalwork
948
Bear Hines

Bear Hines

Photography
621
Bill Snyder

Bill Snyder

Photography
907
Boris Kramer

Boris Kramer

Sculpture
913-914
Brian Jensen

Brian Jensen

Painting
620
Brian Miller

Brian Miller

Photography
431
Bruce Reinfeld

Bruce Reinfeld

Digital Art
248-249
Bryan Yung

Bryan Yung

Watercolor
809
Bryon Sutherland
/ 2020 Participant, Artist

Bryon Sutherland

Glass
338-339
Carla Bank

Carla Bank

Painting
330-331
Carlos Montanaro

Carlos Montanaro

Jewelry & Metalwork
949-950
Casey Horn
/ 2020 Participant, Artist

Casey Horn

Jewelry & Metalwork
218-219
Casey Horn
/ 2020 Participant, Artist

Casey Horn

Sculpture
218-219
Charles D'Onofrio
/ 2020 Participant, Artist

Charles D’Onofrio

Fiber
841
Chelsea Bird

Chelsea Bird

Jewelry & Metalwork
412
Cheri Kudja

Cheri Kudja

Sculpture
432
Chris Cumbie

Chris Cumbie

3D Mixed Media
503
Chris Gug
/ 2020 Participant, Artist

Chris Gug

Photography
569-570
Christian Nevin

Christian Nevin

Jewelry & Metalwork
517
Claudia Abderhalden

Claudia Abderhalden

Jewelry & Metalwork
920
Claudia Melchiorre

Claudia Melchiorre

Jewelry & Metalwork
909
Collin Margerum

Collin Margerum

Printmaking & Drawing
930
Craig Dietrich

Craig Dietrich

Photography
931-932
Craig Roderick

Craig Roderick

Photography
514
Dagmara Costello

Dagmara Costello

Jewelry & Metalwork
721
Dale Rogers
/ 2020 Participant, Artist

Dale Rogers

Sculpture
805-806
Dan Murphy

Dan Murphy

Sculpture
326
Dan Vidaillet

Dan Vidaillet

3D Mixed Media
923
Daniel Lai

Daniel Lai

3D Mixed Media
714
Daphne Covington

Daphne Covington

Painting
221
Dave De La Cruz

Dave De La Cruz

2D Mixed Media
340
David Goldhagen
/ 2020 Participant, Artist

David Goldhagen

Glass
705
David Vigo
/ 2020 Participant, Artist

David Vigo

2D Mixed Media
568
Dawn Middleton

Dawn Middleton

Jewelry & Metalwork
567
Diane French

Diane French

2D Mixed Media
606-607
Diane Harty

Diane Harty

Fiber
823
Edwin Lester
/ 2020 Participant, Artist

Edwin Lester

Painting
106
Elaine Rader

Elaine Rader

Jewelry & Metalwork
430
Emily Rhodes

Emily Rhodes

Digital Art
722
Enrique Chavez
/ 2020 Participant, Artist

Enrique Chavez

Photography
231-232
Enrique Chavez
/ 2020 Participant, Artist

Enrique Chavez

2D Mixed Media
231-232
Erh Ping Tsai

Erh Ping Tsai

Jewelry & Metalwork
944
Eric Sauvageau

Eric Sauvageau

3D Mixed Media
155-156
Felton Weller

Felton Weller

Painting
708
Gabriela Horvat

Gabriela Horvat

Jewelry & Metalwork
611
Gaston Carrio

Gaston Carrio

2D Mixed Media
302-303
Glenna Adkins
/ 2020 Participant, Artist

Glenna Adkins

2D Mixed Media
560
Greg Knott
/ 2020 Participant, Artist

Greg Knott

Photography
634
Gregg Morris

Gregg Morris

Printmaking & Drawing
566
Hannah Long

Hannah Long

Jewelry & Metalwork
114
Herion Park

Herion Park

Fiber
409
Hester Van Diggelen

Hester Van Diggelen

Jewelry & Metalwork
559
Isack Kousnsnky
/ 2020 Participant, Artist

Isack Kousnsnky

Digital Art
816
James Cole

James Cole

Photography
429
Jana Epstein

Jana Epstein

Photography
824
Janina Ellis

Janina Ellis

Painting
418
Jay Nielsen

Jay Nielsen

Jewelry & Metalwork
802
Jeffrey Kennedy

Jeffrey Kennedy

3D Mixed Media
817
Jenna Hirt

Jenna Hirt

Jewelry & Metalwork
616
Jennifer Ivory

Jennifer Ivory

3D Mixed Media
712-713
Jennifer Jones

Jennifer Jones

New & Emerging Artist
651
Jennifer Lashbrook

Jennifer Lashbrook

2D Mixed Media
916-917
Jenny Henley

Jenny Henley

2D Mixed Media
829
Jesse Kunerth

Jesse Kunerth

Digital Art
101-102
Jim Watters
/ 2020 Participant, Artist

Jim Watters

Watercolor
704
Joan Rasmussen

Joan Rasmussen

3D Mixed Media
731
Joel Masewich

Joel Masewich

2D Mixed Media
425
John Chumack

John Chumack

Photography
526
John Hartung

John Hartung

Photography
160
John Krieger

John Krieger

3D Mixed Media
407
John Krieger

John Krieger

Painting
407
John Maurer

John Maurer

Painting
118
Jon & Mary Lee

Jon & Mary Lee

Jewelry & Metalwork
716
Joseph Bradley

Joseph Bradley

2D Mixed Media
520-521
Julio Bordas

Julio Bordas

Painting
329
Karin Connolly

Karin Connolly

Photography
238
Kate Beck

Kate Beck

Fiber
116-117
Katie DeLaCruz

Katie DeLaCruz

2D Mixed Media
341
Keith Bradley

Keith Bradley

3D Mixed Media
333-334
Ken Smith

Ken Smith

Photography
732-733
Kendra Bennett

Kendra Bennett

2D Mixed Media
574
Kim Coy

Kim Coy

Jewelry & Metalwork
928
Kim Eubank

Kim Eubank

2D Mixed Media
312
Kimber Fiebiger
/ 2020 Participant, Artist

Kimber Fiebiger

Sculpture
505-506
Kimberly Paige
/ 2020 Participant, Artist

Kimberly Paige

Watercolor
214
Kirk Miller

Kirk Miller

Glass
827
Laura Teague

Laura Teague

Jewelry & Metalwork
435
Layla Messkoub

Layla Messkoub

Printmaking & Drawing
630
Leslie Emery

Leslie Emery

Painting
323-324
Leslie Emery

Leslie Emery

2D Mixed Media
323-324
Linda Apriletti

Linda Apriletti

Painting
325
Lisa Davin
/ 2020 Participant, Artist

Lisa Davin

Jewelry & Metalwork
579
Lorri Honeycutt

Lorri Honeycutt

2D Mixed Media
242
Luis Enrique Gutierrez
/ 2020 Participant, Artist

Luis Enrique Gutierrez

Claywork
516
Lynn Hardesty

Lynn Hardesty

Jewelry & Metalwork
839
Marcy Grosso

Marcy Grosso

Painting
311
Margaret Aden

Margaret Aden

Jewelry & Metalwork
327
Marilyn Brown

Marilyn Brown

Photography
151-152
Mark & Carol Reynolds
/ 2020 Participant, Artist

Mark & Carol Reynolds

3D Mixed Media
739
Mark Grosser

Mark Grosser

Jewelry & Metalwork
206
Mark Hersch

Mark Hersch

Photography
578
Marlene Rose
/ 2020 Participant, Artist

Marlene Rose

Glass
800-801
Mary Bielenstein

Mary Bielenstein

2D Mixed Media
610
Matt Stock

Matt Stock

Photography
107
Michael Behr

Michael Behr

Photography
216-217
Michael Brown

Michael Brown

Digital Art
304
Michael Costello

Michael Costello

Sculpture
562
Michael Stephens

Michael Stephens

Jewelry & Metalwork
707
Michel Delgado

Michel Delgado

2D Mixed Media
908
Mike Nemnich

Mike Nemnich

Printmaking & Drawing
504
Mindy Rhoads
/ 2020 Participant, Artist

Mindy Rhoads

2D Mixed Media
818
Minh Martin
/ 2020 Participant

Minh Martin

Glass
717
Myra Burg

Myra Burg

3D Mixed Media
618-619
Natasha Miller

Natasha Miller

New & Emerging Artist
653
Olan Quattro
/ 2020 Participant

Olan Quattro

2D Mixed Media
582
Oliver Schnoor

Oliver Schnoor

Jewelry & Metalwork
421
Paige Whitcomb

Paige Whitcomb

Photography
921
Pam Fox

Pam Fox

Jewelry & Metalwork
320
Paul Gruner

Paul Gruner

Photography
718-719
Phyllis Minnery
/ 2020 Participant, Artist

Phyllis Minnery

Jewelry & Metalwork
153
Rachaela DiRosaria

Rachaela DiRosaria

3D Mixed Media
427
Ramon Lopez
/ 2020 Participant, Artist

Ramon Lopez

Watercolor
833
Randall Herold
/ 2020 Participant, Artist

Randall Herold

Fiber
915
Ray Mosteller

Ray Mosteller

Photography
202-203
Richard Cooley

Richard Cooley

3D Mixed Media
403
Richard James Nelson

Richard James Nelson

Printmaking & Drawing
815
Rick Abrams

Rick Abrams

Digital Art
529
Rick Stephens

Rick Stephens

Photography
631
Robert Hessler
/ 2020 Participant, Artist

Robert Hessler

Claywork
159
Robert Matthews

Robert Matthews

2D Mixed Media
929
Robert Nilsson
/ 2020 Participant, Artist

Robert Nilsson

Jewelry & Metalwork
575
Robin Anne	Cooper
/ 2020 Participant, Artist

Robin Anne Cooper

2D Mixed Media
808
Roger Disney
/ 2020 Participant, Artist

Roger Disney

Painting
154
Ryan Slattery
/ 2020 Participant, Artist

Ryan Slattery

Sculpture
811-812
Sabra Richards

Sabra Richards

3D Mixed Media
911-912
Sally Cahill

Sally Cahill

Painting
513
Sam Jones IV

Sam Jones IV

Printmaking & Drawing
904
Samantha Freeman

Samantha Freeman

Jewelry & Metalwork
332
Sandy DeWitt

Sandy DeWitt

Photography
112
Sara O'Connor

Sara O’Connor

Painting
413
Sarah Collier

Sarah Collier

2D Mixed Media
110
Scott Olson

Scott Olson

Printmaking & Drawing
741
Scott Olson

Scott Olson

2D Mixed Media
741
Scott Swezy

Scott Swezy

Painting
201
Scott Swezy

Scott Swezy

2D Mixed Media
201
Shani Solomon
/ 2020 Participant, Artist

Shani Solomon

Fiber
925
Shawn Thomas

Shawn Thomas

Fiber
250-251
Shelley Evans

Shelley Evans

3D Mixed Media
239-240
Sofia del Rivero

Sofia del Rivero

Painting
415
Spirit Bush

Spirit Bush

Jewelry & Metalwork
814
Stelios Paraskevas

Stelios Paraskevas

Jewelry & Metalwork
626
Stephen Sebastian

Stephen Sebastian

Printmaking & Drawing
225-226
Steven Daniel

Steven Daniel

Photography
725
Steven Ward

Steven Ward

Painting
939
Sunny Liang

Sunny Liang

Photography
729-730
Sunny Mullarkey

Sunny Mullarkey

Printmaking & Drawing
576
Susan Gott

Susan Gott

Glass
805-806
Talley and Roberta Starbird

Talley and Roberta Starbird

Jewelry & Metalwork
336
Tanya Tyree
/ 2020 Participant, Artist

Tanya Tyree

Sculpture
936
Ted Armulowicz
/ 2020 Participant

Ted Armulowicz

Wood
581
Teresa Merriman
/ 2020 Participant, Artist

Teresa Merriman

3D Mixed Media
252
Tim Peters

Tim Peters

Claywork
328
Tom Radca

Tom Radca

Claywork
419
Traci Paden

Traci Paden

Fiber
726
Vic Lee

Vic Lee

Digital Art
230
Victoria	Rhoades Mullan
/ 2020 Participant, Artist

Victoria Rhoades Mullan

3D Mixed Media
832
Victoria	Rhoades Mullan
/ 2020 Participant, Artist

Victoria Rhoades Mullan

Jewelry & Metalwork
832
Wayne Werner & Barbara Bayne

Wayne Werner & Barbara Bayne

Jewelry & Metalwork
213
Xavier Nuez

Xavier Nuez

Photography
410-411